Kiedy u dziecka pojawia się jakakolwiek infekcja (czy to bakteryjna, czy wirusowa) zazwyczaj towarzyszy jej też wysoka temperatura. Gorączka może nachodzić u dzieci z godziny na godzinę. Po przebudzeniu może mieć idealną temperaturą, a godzinę później bardzo wysoką. W takiej sytuacji nie panikuj i spróbuj obniżyć gorączkę domowymi sposobami.
Co zrobić w przypadku gorączki?
Jeśli nie masz pojęcia co może być powodem podwyższonej temperatury u Twojego dziecka sprawdź jak zareaguje na podanie syropku przeciwgorączkowego. Podwyższona temperatura może pojawiać się choćby przy ząbkowania i nie zwiastować żadnej, poważniejszej infekcji.
Jeśli maluch ma mniej niż 38 stopni, to właściwie nie powinno się nic z tą temperaturą robić. To znak że organizm stara się zwalczyć chorobę i nie powinno mu się w tym przeszkadzać, ale kiedy gorączka przekracza tę magiczną liczbę, należy zacząć działać by nie osłabić zbytnio organizmu dziecka.
Gdy gorączka zaczyna nachodzić, większość dzieci ma chłodne dłonie i stopy. Pojawiają się też drgawki. Później następuje ogólne ocieplenie organizmu i maluch jest bardzo rozgrzany. To czas, kiedy trzeba skontrolować temperaturę i sprawdzić, czy nie będzie konieczne podanie leków.
Co na gorączkę u dzieci?
Najważniejsze jest to, by pamiętać o odpowiednim spożyciu płynów przez dziecko, dlatego podsuwaj maluchowi regularnie szklankę z wodą, a jeśli dodatkowo nie chce jeść, możesz zamienić wodę na przecierowe soki. Przy gorączce naprawdę łatwo jest się odwodnić.
Warto też robić dziecku zimne okłady na czoło. Bawełnianą szmatkę namocz w letniej wodzie i połóż na rozgrzane czółko. Pomoże też kąpiel w wannie. Napuść do niej sporo zimniejszą niż zwykle wodę i włóż do niej dziecko.
Zwykle bywa tak, że kiedy temperatura spadnie dziecko znów jest pełne energii. Bawi się i szaleje zupełnie tak, jakby nic mu nie było, ale to tylko pozory. Prawdopodobnie temperatura za kilka godzin znów najdzie i będzie trzeba ją zbijać. Jeśli dziecko gorączkuje i nie ma innych objawów to może być po prostu trzydniówka, po której zwykle pojawia się wysypka na ciele. Gdy gorączka pojawia się z innymi objawami, koniecznie odwiedź lekarza, by uniknąć rozwinięcia infekcji.