Choroba nie wybiera. Nawet jeśli dbasz o siebie najlepiej jak tylko się da, może Ci się przytrafić przeziębienie w ciąży. Ciężarna matka nie może zażywać tradycyjnych leków, a antybiotyk wolno jej wziąć wyłącznie w skrajnych przypadkach i oczywiście po konsultacji z lekarzem. Co zatem zrobić, gdy kaszlesz, kichasz, a do tego masz temperaturę i drapie Cię w gardle? Mamy na to sposoby!
Przeziębienie w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Kiedy zaczyna Ci lecieć z nosa i pojawia się ból głowy nie do zniesienia pierwsze o czym myślisz, to sięgnąć po tabletkę przeciwbólową lub aspirynę. Ale halo, halo. STOP! Przecież nie możesz. Jesteś w ciąży!
Wszystkie te ogólnodostępne na rynku lekarstwa nie zaszkodzą Tobie, jako matce, ale mogą wyrządzić szkodę Twojemu maluszkowi. Tak naprawdę, płód może zacząć rozwijać się nieprawidłowo nawet w momencie, gdy zaaplikujesz sobie krople do nosa. Dlatego zanim cokolwiek zażyjesz, skonsultuj sytuację z lekarzem.
No dobrze, ale jak się leczyć w takim razie? Czujesz się bardzo źle, a środków, które możesz zażywać, jest przecież jak na lekarstwo.
Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży
Powinnaś zaopatrzyć się w duże ilości czosnku i cebuli. Stosuj je codziennie w ramach przyprawy. Rób masło czosnkowe, a cebulkę dodawaj do jajecznicy czy past kanapkowych. Zarówno czosnek jak i cebula mają w sobie naturalne substancje, które działają jak chemiczny antybiotyk.
Przyda się też witamina C, ale nie faszeruj się jej aptecznym odpowiednikiem. Bezpieczniej sięgnąć po naturalną witaminę, którą znajdziesz w sporych ilościach na przykład w soku z cytryny. Wypijaj codziennie herbatę z cytryną, a do nosa wkraplaj dodatkowo sól morską, albo fizjologiczną.
Skuteczne będą również inhalacje. Zapatrz się w mentolowy olejek, albo eukaliptusowy. Jeśli nie posiadasz nebulizatora, możesz zrobić sobie tak zwaną parowankę. Do gorącej wody wlej kilka kropli olejku. Pochyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj wydobywającą się parę.
Kaszel w ciąży może być bardzo niebezpieczny, gdyż może on wywołać przedwczesne skurcze. Możesz sobie pomóc w takim przypadku na przykład roztworem z siemienia lnianego, ale zdecydowanie lepiej udać się po pomoc do lekarza.
Jeśli męczy się ból gardła, zrób sobie płukankę z soli i wody. Ale jeżeli do bóli gardła dołączy też wysoka temperatura, nie czekaj z wizytą u doktora.
Teoretycznie kobieta w ciąży nie powinna przyjmować silnych leków, ale w skrajnych przypadkach lekarze na to pozwalają. Nie unikaj wizyt w przychodni. Pamiętaj, że powinnaś dbać o bezpieczeństwo swojego dziecka nawet zanim się urodzi.