Każdy rodzic niemowlaka wie, czym jest ciemieniucha. Zmiany na skórze pojawiają się zwykle u młodszych dzieci (do 6 tygodnia życia) ale bywa, że ciemieniucha u dziecka ujawni się później – nawet w przypadku półtoraroczniaków. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy dziecko ma gęste i długie włoski. Ciemieniucha nie jest niczym groźnym, ale nie wygląda estetycznie. Jak z nią walczyć?
Ciemieniucha u dziecka – dlaczego się pojawia?
Gruczoły łojowe wytwarzają łój. To właśnie on chroni naszą skórę przed różnymi bakteriami. Ale żeby powstała odpowiednia ilość tego łoju, nasz organizm musi mieć dobrze wyregulowane hormony, co w przypadku noworodków i niemowląt jest raczej niemożliwe. Buzują w nich przecież jeszcze hormony mamy. Tak właśnie powstają brzydkie, żółte łuski, które do złudzenia przypominają łupież, choć wyglądają jeszcze mniej estetycznie.
Ciemieniucha może pokryć całą główkę dziecka, ale może też występować punktowo. Pojawia się zazwyczaj w gorących miesiącach ale prócz brzydkiego wyglądu nie niesie dla dziecka żadnych niedogodności. Ciemieniucha nie swędzi, ani nie boli, ale najlepiej spróbować jak najszybciej się jej pozbyć.
Ciemieniucha u dziecka – jak jej uniknąć?
Niestety jeśli Twoje dziecko ma mieć ciemieniuchę, to tak się stanie. Nie jesteś w stanie jej uniknąć. Ale gdy już się pojawi, możesz z nią skutecznie walczyć.
Najważniejsze, to aby główka dziecka jak najmniej się pociła. Gdy wychodzisz z maluchem na spacer zakładaj mu czapeczkę, ale koniecznie ze stuprocentowej bawełny. W domu mu ją zdejmuj, nie potrzebuje jej.
Zaopatrz się w mięciutką szczotkę lub grzebień i czesz włoski dziecka codziennie. Rób to nawet, jeśli Twoje dziecko prawie ich nie ma.
Myj główkę dziecka 3 razy w tygodniu używając do tego tylko wody, lub aptecznych specyfików – nieperfumowanych.
Ciemieniucha u dziecka – jak z nią walczyć?
Jeśli ciemieniucha już się pojawiła używaj oliwki dla dzieci. Smaruj nią szczodrze główkę dziecka na kwadrans przed planowaną kąpielą. Po tym czasie wyczesuj łuski szczotką lub grzebieniem, a na koniec umyj główkę malucha.
Jeżeli po kilku dniach nie widać poprawy, udaj się do apteki po specjalne środki do walki z ciemieniuchą. Pamiętaj, by wysuszoną skórę głowy regularnie nawilżać. Ciemieniucha to nic strasznego! Dasz sobie z nią radę.