Higiena po porodzie to bardzo ważny temat. Jeżeli będziesz o siebie odpowiednio dbała, to rany zagoją się wcześniej. Dbaj o swoje krocze szczególnie wtedy, gdy pękło podczas porodu, lub kiedy konieczne było nacięcie. Ale nawet bez takich inwazyjnych metod w trakcie porodu i tak zawsze dochodzi do otarć. Higiena intymna po urodzeniu dziecka nie jest łatwa, a utrudnia ją obfite krwawienie, które trwa dużo dłużej niż tradycyjna miesiączka dlatego powinnaś wiedzieć jak dbać o siebie w trakcie połogu, aby czuć się komfortowo.
Czym jest połóg?
Połóg jest to najprościej mówiąc czas po porodzie, kiedy wszystko wraca do normy. Macica się obkurcza, krocze się goi itp. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o swoje okolice intymne w związku z tym, iż łatwiej o jakąś infekcję. Mało która kobieta o tym wie, ale okres połogu zaczyna się dokładnie w momencie, gdy zostanie urodzone łożysko. Przyjęło się, że trwa około 6 tygodni, ale tak naprawdę wszystko zależy od danego organizmu, bo proces gojenia i „powracania na miejsce” u każdej kobiety wygląda inaczej i też kończy się w innym czasie.
Kobieta w okresie połogu musi być przygotowana na bardzo obfite krwawienia. Mogą one trwać aż dwa tygodnie i jest to czas, w którym macica oczyszcza się. Bardzo ważne jest to, że z tymi odchodami połogowymi organizm pozbywa się nie tylko krwi, ale również fragmentów tkanek czy bardzo groźnych bakterii. To właśnie dlatego w okresie połogu trzeba dbać o siebie bardziej niż zazwyczaj.
Jak dbać o siebie w trakcie połogu?
Za każdym razem gdy odwiedzasz toaletę i wymieniasz podpaskę powinnaś się podmywać. Najlepiej samą wodą, ale świetnie sprawdzi się też szare mydło. Można też wybrać różne ziołowe preparaty do podmywania, które działają przeciwzapalnie. Są wśród nich nawet takie, które potrafią znacznie zmniejszyć ból bo nacięciu czy pęknięciu.
W czasie gdy krwawisz nie wolno Ci się kąpać w wannie. Możesz wziąć szybki prysznic, lub podmywać się ciepłą wodą z miski. Musisz dbać o to, żeby nie przenieść na ranę żadnych bakterii, dlatego myj się zawsze w kierunku od wzgórka łonowego, do odbytu. Nigdy na odwrót!
Zawsze osuszaj krocze, ale go nie pocieraj. Najlepiej używaj do tego ręczników papierowych.
Noś przewiewną i dość luźną bieliznę z bawełny. Zapomnij na chwilę o swoich ukochanych stringach. Raz dziennie wietrz ranę. Kładź się na ręczniku z rozłożonymi nogami.
Zmieniaj podpaski co 3-4 godziny i myj nie tylko krocze, ale również ręce po jej wymianie. Pamiętaj, aby nie dotykać rany jeśli nie masz takiej potrzeby aż do momentu, gdy zupełnie się zagoi.
Jeśli rana zacznie Cię mocniej boleć, napuchnie czy nawet zacznie ropieć, koniecznie odwiedź swojego lekarza bo to może oznaczać, że wdało się zakażenie. Jeśli wszystko ładnie się goi, pewnie niedługo położna zdejmie Ci szwy, a wtedy poczujesz olbrzymią ulgę. Chyba, że jesteś w groni tych szczęściar, którym założono szwy rozpuszczalne. Te „wypadną” same.