Poczucie własnej wartości to bardzo ważna kwestia. Jeśli dziecko już w dzieciństwie nie będzie siebie lubiło i nie uwierzy we własne możliwości, trudno będzie mu w przyszłości podbijać świat. To my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za to, aby mogło iść przez świat z podniesioną głową i zdobywać kolejne szczyty. Jak budować pewność siebie u dziecka? Co zrobić, by nie było nerwowe i nieśmiałe?
Pewność siebie u dziecka – jak ją budować?
Możesz obudzić w swoim dziecku wiarę we własne możliwości. To w okresie dzieciństwa powinno nabrać pewności siebie. Jeśli mu się to nie uda, będzie skazane na trudną przeprawę nie tylko w okresie wczesnoszkolnym, ale i w późniejszym życiu. Jak zbudować w dziecku pewność siebie?
- nie mów ciągle o tym, jak to Twoje dziecko jest nieśmiałe. Nie przyklejaj mu żadnej łatki, no przylgnie do niego już na zawsze. Porozmawiaj też o tym z najbliższymi, niech wciąż tego nie zaznaczają.
- wspieraj dziecko w jego nieśmiałości. Staraj się nie mówić mu nigdy, że jest już na tyle duże, że powinno być bardziej odważne, pokaż mu, że go rozumiesz. Powiedz na przykład: „wiem, że się stresujesz, że się boisz, ale to zupełnie naturalne, ja też tak czasem mam. Ten strach można przezwyciężyć, pokażę Ci jak”.
- opowiedz swoją historię. Pokaż dziecku, że i Ty byłaś czasem w takiej sytuacji. Że trudno było Ci walczyć ze swoją nieśmiałością, ale się starałaś. Pewności siebie można się nauczyć!
- nie wyręczaj dziecka we wszystkim. Pozwól mu czasem podejść do sklepu, wybrać to, co chce i samodzielnie zapłacić.
- chwal swoje dziecko. Dzięki temu poprawi się jego samoocena. Ono musi wiedzieć, że są rzeczy, które robi dobrze.
- mów często dziecku, że je kochasz. Pokazuj mu to. Przytulaj, głaszcz, zadbaj o dobre relacje z nim. Spędzaj z nim czas i dawaj znaki, że jest to dla ciebie przyjemność.
- nie porównuj jednego dziecka z drugim – każde dziecko jest inne. Nie mów też „ja w Twoim wieku umiałam już”..
- pójdź po poradę do psychologa. Czasami brak pewności siebie nie jest winą rodzica. A rodzice też często nie mają pojęcia, co kryje się w głowie takiego malucha. Porada specjalisty może tu bardzo pomóc.
Dbaj o to, aby Twoje dziecko wierzyło w siebie. Jeśli często słyszysz od niego – jestem brzydki, nic nie umiem, nikt mnie nie lubi – to znak, że dzieje się coś niedobrego. Nie bagatelizuj takich sygnałów. Nigdy.