Jeżeli masz zostać mamą po raz pierwszy, pewnie już na kilka miesięcy przed porodem starasz się spakować kompletnie torbę do szpitala. Ale mamuśki, które mają już jakiś staż w tym „fachu” często odkładają tę decyzję na później. Zwłaszcza, jeśli ich pierwszy poród nie odbył się w terminie, a ciąża była przenoszona. Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna, a dziecko nie zawsze rodzi się w wyznaczonym terminie. Nie zawsze też przychodzi na świat w odpowiednim czasie.
Torba do szpitala – kiedy i jak ją przygotować?
Spakuj się pod koniec 6 miesiąca ciąży i pamiętaj o najważniejszych elementach twojego „bagażu”. Co powinno znaleźć się w takiej torbie?
- DOKUMENTY! Po prostu musisz mieć przy sobie kartę ciąży, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy były jakieś powikłania. Zabierz też ze sobą aktualne badania, ale także dowód osobisty i książeczkę ubezpieczeniową. Wprawdzie kobiety ciężarne są otoczone opieką lekarską niezależnie od tego, czy przed ciążą pracowały, czy nie, jednakże w niektórych szpitalach obsługa czepia się, jeśli nie przestawi się im stosownych dokumentów, a tłumaczenie co nam się należy w momencie, gdy doskwierają nam już silne skurcze nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.
- Nie zapomnij też o wygodnych koszulach nocnych. Większość szpitali ma swoje ubrania porodowe, ale jeśli zdecydujesz się zabrać własną koszulkę nocną, która będzie odpowiednio skrojona, to masz prawo mieć ja na sobie w trakcie porodu. Weź też ze 2 koszule na zmianę oraz KONIECZNIE zabierz ze sobą szlafrok.
- Bielizna osobista – najlepiej siateczkowe majteczki, dzięki którym rana po porodzie będzie oddychać. Kapcie, ciepłe skarpetki no i biustonosze do karmienia, to taki podstawowy asortyment kobiety, która wybiera się do szpitala by urodzić swoje dziecko.
- O podstawowych kosmetykach pewnie pamiętałaś, ale musisz też wiedzieć, że będziesz potrzebowała sporych ilości długich i bardzo chłonnych podpasek. Możesz też wykorzystać specjalne podkłady.
- A ubranka dla dziecka? Zanim pójdziesz na porodówkę powinnaś dowiedzieć się, czy w Twoim szpitalu istnieje możliwość zakładania maluszkowi własnych ubranek. Niektóre placówki szpitalne nie życzą sobie, by tak było i ubierają dzieciom szpitalne ciuszki. Jeżeli jednak wolno Ci wciąć ubranka, to zabierz 3 komplety na zmianę. Dodatkowo pamiętaj też o rękawiczkach – niedrapkach – i kocyku, rożku, a także miękkim ręczniku dla maluszka.
- Co jeszcze powinna zawierać torba porodowa? Kosmetyki dla dziecka! O skórę maluszka trzeba dbać już od jego pierwszych dni na świecie. Przyda się krem na odparzenia, coś do pielęgnacji pępka oraz oliwka. Stosuj wyłącznie kosmetyki od pierwszego dnia i niezbyt dużo.
- Zabierz se sobą tetrowe pieluszki – tak zwane ulewajki – no i pieluszki jednorazowe w rozmiarze newborn. Kup tylko jedną paczkę bo zobaczysz, że twój dzidziuś będzie rósł tak szybko, że prędki z nich wyrośnie.
- Przyda się też spory zapas wody oraz jakieś zdrowe przekąski – to akurat dla Ciebie.
Wprawdzie nie spakujesz tego do torby, ale musisz zabrać ze sobą do szpitala wolę walki i dobry nastrój. Czeka Cię naprawdę trudne wyzwanie i nawet jeśli będzie przy Tobie mąż czy partner… Nawet gdy będzie Cię wspierać najlepiej jak potrafi, to i tak to właśnie TY masz do wykonania to najtrudniejsze w życiu zadanie.
Radzimy zapakować dwie torby. Do jednej z nich włóż wszystko to, co wymieniliśmy powyżej. Do drugiej natomiast spakuj rzeczy dla siebie i dla dziecka na wyjście ze szpitala. Szpitalne sale nie są zbyt przestronne. Nie możesz też oczekiwać, że prócz malutkiej szafeczki znajdziesz w nich jakąś większą szafę. Dlatego zabieraj rzeczy tylko najbardziej potrzebne. Zanim nie urodzisz nie będziesz wiedziała ile czasu spędzisz w szpitalu. Torba z ubraniami na wyjście nie będzie Ci w tych dniach potrzebna.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w prywatnych szpitalach. Tam zazwyczaj można liczyć nie tylko na dużą szafę, większe łóżko i inne wygody, ale również na prywatną łazienkę i wannę do porodu. W takiej sytuacji możesz zabrać więcej rzeczy, niż do szpitala publicznego.